Pasek wideo

Loading...

wtorek, 1 listopada 2016

Utrwalamy pamięć o żołnierzach Armii Krajowej

"Twój wieczór" http://twojwieczor.pl/2016/10/31/utrwalamy-pamiec-o-zolnierzach-armii-krajowej/
http://twojwieczor.pl/2016/10/31/utrwalamy-pamiec-o-zolnierzach-armii-krajowej/

Wiesz gdzie na gdańskich cmentarzach spoczywają żołnierze AK? Znasz ich historię? Poinformuj o tym! Włącz się do akcji www.utrwalamypamiec.pl 
Celem akcji społecznej jest zachowanie pamięci o żołnierzach Armii Krajowej, którzy po wojnie związali się z Gdańskiem, tutaj żyli, umarli i tutaj zostali pochowani. Akcja społeczna ma na celu zaangażowanie mieszkańców Gdańska, rodziny, przyjaciół i sąsiadów zmarłych w odnalezienie miejsc pochówków. Zebrane informacje posłużą w zewidencjonowaniu oraz odpowiednim oznaczeniu grobowców znajdujących się na gdańskich cmentarzach.
Nieprzypadkowo akcja rozpoczyna się w okresie Wszystkich Świętych. Przez najbliższe dni wielokrotnie odwiedzimy cmentarze, co daje okazję do świadomego zaangażowania się w akcję. Na czterech gdańskich cmentarzach (Oliwskim, Garnizon, Srebrzysko i Łostowice) rozstawione będę punkty, gdzie będzie można uzyskać niezbędne informacje o akcji oraz pobrać wstążkę do oznaczenia grobów. Zachęcamy również do fotograficznego utrwalania miejsc pochowanych żołnierzy. Będzie to pomocne w późniejszej inwentaryzacji. Zdjęcie oraz inne niezbędne informacje należy uzupełnić w formularzu na stronie www.utrwalamypamiec.pl.
– Utrwalenie pamięci dotyczy zebranie informacji, w miarę możliwości, o wszystkich żołnierzach AK pochowanych w Gdańsku, w tym o grobach na których jest informacja o tym, że pochowani w nich byli w AK, jak i o grobach, gdzie takich informacji nie ma i wiedzę taką posiadają jedynie najbliżsi osoby pochowanej. Pragniemy, aby akcja ta pomogła w zinwentaryzowaniu wszystkich pochowanych żołnierzy AK na cmentarzach gdańskich… Ogromnie liczę na Państwa zaangażowanie i pomoc, a każdemu z osobna, kto wesprze nas w poszukiwaniach, niezmiernie dziękuję – Prezes Okręgu Pomorskiego ŚZŻAK, kpt. w st. sp. Jerzy Grzywacz.
– Wspólnie z Okręgiem Pomorskim Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej zainicjowaliśmy programową akcję poszukiwania i upamiętnia grobów Żołnierzy AK, spoczywających na gdańskich cmentarzach. Zwracam się o pomoc do wszystkich, którzy posiadają cenne informacje lub chcą się zaangażować w ten projekt. Nie zapominajmy o nich. Nie przechodźmy obojętnie obok ich grobów. To dzięki ich ofierze życia możemy cieszyć się wolnością – Prezydent Miasta Gdańska, Paweł Adamowicz.
Odnalezione groby – to już się wydarzyło
W 2012 roku na sopockim cmentarzu grupa uczniów z Gdańskiego Autonomicznego Gimnazjum pod opieką Waldemara Stopczyńskiego odnalazła zapomniane groby żołnierzy walczących w Armii Krajowej – Bolesława Srockiego oraz Jana Kordulskiego. Bolesław Srocki – w okresie konspiracji doradca polityczny przy szefie sztabu KG AK, współpracownik Aleksandra Kamińskiego (redaktora naczelnego „Biuletynu Informacyjnego” i autora „Kamieni na szaniec”), członek Rady Wychowawczej Szarych Szeregów. Jan Kordulski pseudonim „Żbik” – członek i jeden ze współorganizatorów konspiracyjnego „Petu”, dowódca 1. drużyny I Plutonu Kompanii „Pegaz”.
Jeszcze kilka lat temu niewiele osób wiedziało o miejscu pochówku Bolesława Srockiego i Jana Kordulskiego. Ich groby nie miały żadnych oznaczeń o akowskiej przynależności pochowanych, na grobie Bolesława Srockiego błędnie zapisano jego nazwisko i datę śmierci. Jednak obydwu wydobyto z niepamięci. Od trzech lat w rocznicę akcji „Kutschera” przy grobach „Bolesława” i „Żbika” spotykają się kombatanci, młodzież, harcerze, mieszkańcy Trójmiasta. W tegorocznych uroczystościach udział wzięli komandosi z Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca.
Idąc za tym przykładem, chcemy by również pamięć o pozostałych pochowanych żołnierzach, została przywrócona i utrwalona. Obchody Wszystkich Świętych są bardzo dobrą okazją do rozpoczęcia poszukiwań grobów, ewidencjonowania ich oraz budowania świadomości. Przez ten okres świąteczny wielokrotnie odwiedzamy gdańskie cmentarze. Warto więc podzielić się wspomnieniami. Ocalmy od zapomnienia tych, którzy na to zasłużyli.
Projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Gdańska, Fundacji Gdańskiej, Muzeum II Wojny Światowej, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Stowarzyszenia Imienia Bolesława Srockiego oraz Stowarzyszenia Akowska Kwatera na Cmentarzu Łostowickim.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania.