Pasek wideo

Loading...

poniedziałek, 7 listopada 2016

Darz Bór!


Witajcie serdecznie! Pozwólcie, że w oktawie ( a było to 3 listopada - Huberta) złożę serdeczne życzenia wszystkim myśliwym. Tu, pozwolę sobie na odrobinę ..- ciepło wspominam i pozdrawiam myśliwych, z którymi miałam tę sposobność, przyjemność być na polowaniu, z którymi mogłam porozmawiać, posłuchać o ich pasji. A więc ode mnie dla Was - braci myśliwska - serdeczne Darz Bór! Pamiętam o Was i wspominam nie tylko w dzień Huberta - patrona myśliwych.Wszystkim proponuję kilka ciekawostek z dziedziny tej pasji...
- Toast myśliwski - By tradycji stało się zadość, toasty muszą być po myśliwsku, czyli lewa ręką kieliszek, a prawą na spuście. 

Koło Łowieckie "RÓG" w Nadrożu, pow. rypiński
- Ślubowanie - jest pierwszym obrzędem, z którym spotyka się każdy młody myśliwy przyjęty do Polskiego Związku Łowieckiego. Chrzest myśliwski to bardzo stara ceremonia związana z przyjęciem adepta do grona myśliwych, powtarzana po ubiciu pierwszej sztuki danego gatunku zwierzyny. Odbywa się na polowaniu.Po odtrąbieniu, o ile jest sygnalista, śmierci zwierza - najstarszy funkcją myśliwy nakazuje młodzikowi klęknąć na lewe kolano i znacząc farbą ubitej zwierzyny jego czoło wypowiada słowa: Pasuję Cię na rycerza św. Huberta. Jeżeli myśliwy zdobył pierwszą zwierzynę na polowaniu zbiorowym i był to zwierz gruby, to po zakończonym miocie lub w czasie pokotu najstarszy funkcją myśliwy wywołuje z szeregu kandydata do ceremonii i wzywa do przyjęcia pasowania. W tym czasie sygnalista gra sygnał "Pasowanie" , a uczestnicy polowania zdejmują nakrycia głowy. Pasowany klęka na lewe kolano po grzbietowej stronie pozyskanego zwierza. Lewą rękę opiera na broni, prawą na zwierzu. Celebrujący przypomina mu o obowiązkach prawego myśliwego i znaczy farbą czoło adepta, wypowiadając słowa: Pasuję Cię na rycerza św. Huberta, bądź prawym, mężnym i uczciwym myśliwym! 
Brać myśliwska pielęgnuje tradycje. Mają swoje spotkania, polowania, bale hubertowskie, polowania wigilijne. - Na wigilie spotykają się rano - np. o 8.00, polują do godziny 12. Później dzielą się opłatkiem. 

sygnalista daje sygnał do startu...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania.