Pasek wideo

Loading...

wtorek, 6 czerwca 2017

Twórczość...

Witajcie serdecznie. Na wolną chwilkę - odrobina słów o twórczości...

Dzieje nazwy

Przez blisko tysiąc lat nazwy "twórczość" nie było ani w filozofii, ani w teologii, ani w sztuce europejskiej. Grecy nie posiadali żadnego odpowiedniego wyrazu. Rzymianie posiadali, ale nie stosowali go. W języku potocznym "creator" znaczyło to tyle, co "creator urbis" (założyciel miasta).  Przez następne 1000 lat nazwa była uzywana, ale wyłącznie w teologii.                               CREATOR to symbol BOGA.
Dopiero w XIX wieku termin "twórca" szedł do języka sztuki.Wtedy stał się synonimem a r t y s t y. W XX wieku wyraz "twórca" zaczęto stosować do całej kultury ludzkiej. Twórca w nauce, polityce, technice. Twórczość Adama Mickiewicza oznacza zarówno dzieło poety, jak też proces psychiczny, który te dzieła wydał.

..kwiaty, to dzieło natury i pracy ludzkich tez poniekąd...

A teraz kilka złotych myśli:

" Każdego dnia trzeba posłuchać choćby
krótkiej piosenki, przeczytać dobry wiersz,
obejrzeć piekny obraz, a także, jeżeli to możliwe,
powiedzieć parę rozsądnych słów"   - piękny aforyzm Goethego.

"Poezja pragnie, wymaga skupienia; izoluje człowieka wbrew jego woli, raz po  raz się narzuca i jest w szerokim (że nie powiem; wielkim) świecie równie uciążliwa jak wierna kochanka".

"Nie trzeba pisać wierszy, ani sztuk teatralnych, żeby być twórcą, istnieje również twórczość czynów, ktore niejednokrotnie stoi znacznie wyżej".
...i na koniec ..." Czy wróbel wie, jak się czuje bocian?".

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania.