Pasek wideo

Loading...

poniedziałek, 3 kwietnia 2017

Phileo+Sophia


Witajcie serdecznie w nowym tygodniu pro-zy! Wiosna coraz śmielej gości, a i atmosfera świąt wkoło zaczyna narastać.


Filozofia to umiłowanie mądrości
https://pixabay.com/pl/biedronka-kwiat-natura-wiosna-449333/
Dzisiaj ciutkę o 2. słowach w tytule...
Termin filozofii wywodzi się z języka greckiego "phileo" (miłuję) i "Sophia" (mądrość), co znaczy wiedza.

Filozofia to umiłowanie mądrości, nauka o mądrości; dla starożytnych Greków oznaczała poznanie prawdy.
Początki filozofii na ogół w nauce się odnosi między VI i IV w.p.n.e. (rozmyślania, rozważania).
Ośrodki; Chiny Starożytne, Indie, Bliski Wschód, Basen Morza Śródziemnego. Te ośrodki miały własny system kultury. Zadawano sobie niekonwencjonalne pytania, te, które pozostawały bez odpowiedzi. Trudne pytania, które się oparły o "herezję myślenia". Czym jest świat?
Czym jest nasza egzystencja? Cóż to jest ziemia? Czym jest życie? Co to są gwiazdy, słońce? Dlaczego istniejemy? Czy to przypadek? Czy musimy umierać?
Co będzie po naszej śmierci?https://pixabay.com/pl/pomnik-herodot-rzeźba-herod-756624/Te trudne pytania zaczęły się rodzić wtedy, kiedy mitologia już nie potrafiła dać odpowiedzi. Ludziom przestało wystarczać to, co znaleźli w mitologii. Pewną odpowiedź dała religia. Te pytania pchały ludzi do poznania czegoś więcej. Obszar między mitem, a nauką wypełniła filozofia. Jako pierwszy terminem tym posługiwać się zaczął prawdopodobnie Pitagoras.

Cyceron mówił, że filozofia powstała jako środek zaspokojenia ciekawości. Mędrców, którzy przekazywali tę wiedzę zaczęto nazywać filozofami. Platon uznał, że człowiek ma naturę, człowiek inteligentny ma naturę wątpiącą, nakazującą poszukiwać.

      Pytania filozofii starożytnej:
- związane z naszym bytem, dotyczące poznawania 
  otaczającego nas świata
- człowieka jako istoty, dotyczące filozofii wartości
Arystoteles dokonał podziału filozofii na:
- filozofię praktyczną
- filozofię teoretyczną 
Praktyczna, to filozofia moralna, która koncentruje się na kwestiach. Teoretyczna dotyczyła wiedzy o bycie, co jest dla bytu konieczne( metafizyki, przyrody).
Filozofia w swojej historii zajmowała się nieskończoną ilością problemów.

3 komentarze:

  1. zawsze mnie zastanawiało jak to jest być Filozofem :-) Bo ja nim zdecydowanie nie jestem, ale chętnie korzystam z przemyśleń innych :-)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cudownie wspominam zajęcia z filozofii na studiach. Wykłady miałam z niesamowitym człowiekiem, od którego z daleka biła mądrość i harmonia. Bałam się zajęć z nim, bo każdemu zadawał pytania, zmuszał do przemyśleń i głębszych analiz, dziś wiem, że to była dobra metoda.

    OdpowiedzUsuń
  3. Moja starsza siostra jest filozofem, w sensie dosłownym i naukowym - wykładowcą i pisarzem. Robi zawrotną karierę w tej dziedzinie i jestem z niej bardzo dumna. Dzięki niej moje dzieciństwo minęło na opowieściach o Sokratesie i Platonie, bardzo miło to wspominam :)

    OdpowiedzUsuń

Zapraszam do komentowania.