Pasek wideo

Loading...

wtorek, 3 stycznia 2017

Władysław Sebyła - poeta przemilczany

Witam serdecznie! Z cyklu naszego blogowego - mojego pisania, a Waszego czytania - DZIĘKUJĘ i ZAPRASZAM - dziś o poecie przemilczanym przypominam....

"Poezjo! Czy jesteś tylko słów igraszką?" 

Tak pytał Władysław Sebyła - pytał tak, jak wielu z nas...Trudno określić poezję w jednym słowie, zdaniu..."Odpowiednie dać rzeczy słowo" - Norwid.
http://kwadryga.blox.pl/resource/20121231_wystawa_1.jpghttp://www.zsnr1klobuck.nazwa.pl/klobuck/
images/stories/sebyla_foto/s4.jpeg
                  
http://www.jehowa.info/sebyla/sebyla01.JPG

Władysław Stefan Sebyła - poeta i krytyk literacki, a także ma­larz i muzyk - urodził się 6 lutego 1902 roku w Kłobucku. Pierwo­rodny syn Henryki i Michała Sebyłów, przeszedł niełatwą drogę z prowincjonalnego Kłobucka na wyżyny polskiego literackiego Par­nasu. Gorzką ironią historii było to, że Jego męczeńska śmierć w Ka­tyniu stała się przyczyną niemal wymazania go z dziejów literatury. Przerwana pieśń poety milczącym echem odbiła się na popularyzacji Jego twórczości, na pomijaniu go w opracowaniach literackich i an­tologiach, w nie wznawianiu jego utworów. Władysław Sebyła stał się poetą przemilczanym, a w konsekwencji - zapomnianym. Czytaj więcej na:  http://www.zsnr1klobuck.nazwa.pl/klobuck/index.php?option=com_content&view=article&id=120&Itemid=112Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania.