Pasek wideo

Loading...

środa, 2 listopada 2016

Tych 7 rzeczy inteligentni emocjonalnie ludzie nie robią


Witam serdecznie w oktawie świąt. Proponuję refleksji c.d. W ten czas zastanawiamy się nad życiem, nad przemijaniem, nad szczęściem...Wielokrotnie zadajemy sobie pytania: dlaczego? dlaczego pewne rzeczy nas spotykają, a niektóre, których pragniemy - omijają..itd. Nie ma panaceum. "Złoty środek", receptę na szczęście trzeba sobie samemu wypracować. Są rady, ba, nawet całe podręczniki, terapie, sesje, treningi itp. ale.... znowu wracamy do własnego JA- trzeba te rady, podpowiedzi wdrożyć w praktykę.... Oto kilka z nich....może warto się nad tym zastanowić...

http://kobieta.wp.pl/tych-7-rzeczy-inteligentni-emocjonalnie-ludzie-nie-robia-6052806844351617a

Inteligentni emocjonalnie ludzie, nigdy nie robią tych kilku rzeczy…
1. Nie dają się wciągnąć w dramaty innych osób
Podstawową cechą EQ jest empatia. Jednak istnieje olbrzymia różnica pomiędzy zrozumieniem czyjejś sytuacji i chęcią pomocy – a przenoszeniem na siebie negatywnych emocji, czy wręcz życie czyimiś problemami. Dzięki inteligencji emocjonalnej dużo łatwiej obronić się przed toksycznymi związkami, które bazują na „wciąganiu” drugiej strony w swoją emocjonalna sieć.
2. Nie narzekają
Marudzenie i narzekanie ma dwa ukryte znaczenia. Pierwsze, oznacza, że mamy problem, którego nie potrafimy rozwiązać. Po drugie, że jesteśmy ofiarami. Zamiast szukać winnych – szukają rozwiązania. Wiedzą też, że ich reakcje emocjonalne – wpływają na innych ludzi.
3. Nie mówią zawsze „tak”
Bo „rozumiem cię” – nie oznacza zgadzam się na wszystko. Czyjaś ciężka sytuacja nie oznacza złotego biletu na życie. Wiedzą też, że kolejny kieliszek wina – będzie miał swoje konsekwencje rano, spontaniczny wyjazd na weekend – uniemożliwi spełnienie wcześniejszych zobowiązań. Nie godzą się na wszystko dla akceptacji, pod presją, w potrzebie chwili. Potrafią racjonalnie decydować, nie omijając konsekwencji.
4. Nie liczą na szczęście
Ani dla siebie, ani dla innych osób. Nie muszą. Biorą swoje sprawy i szczęście w swoje ręce – i chętnie pomagają innym też w ten sposób spojrzeć na świat. Nauczyli się już w życiu, że jest różnica między sprezentowaniem ryby i wędki. Że zawsze następuję moment, gdy trzeba nauczyć się żyć na własny emocjonalny rachunek – a wtedy lepiej na dokładkę nie dostawać od świata rozczarowania i beznadziejności. Żalu. Na szczęście liczą, pracują na nie, szanują je, uczą się go nie omijać.
5. Nie są cynikami
Choć nie ma ludzi całkiem niepodatnych na negatywne emocje, atmosferę – inteligentni emocjonalnie ludzie potrafią ograniczać ich wpływ na siebie.Nie są cyniczni.
6. Nie plotkują
Zupełnie nie rozumieją plotek. Bo przecież nie wciąga ich teatralne, dramatyczne przeżywanie cudzych problemów. Kłopot – to nie powód do ekscytacji, ale sprawa do rozwiązania.
7. Nie rozpamiętują przeszłości
Wiedzą, że przeszłość ukształtowała teraźniejszość. Korzystają z tej wiedzy, ale nie zamierzają rozpamiętywać przeszłości. Wiedzą, że do niczego się już nie przyczyni, mogą tylko stracić tak cenny dzisiaj czas, czas na lepsze życie
..a czas nam szybko ucieka...zadbajmy więc, by go dobrze wykorzystać...
a

a

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania.