Pasek wideo

Loading...

piątek, 6 maja 2016

Refleksje....

Witajcie serdecznie! Wiosna w pełni, a i lata rychło przyjdzie CZAS... A ja - jak zawsze - zapraszam na chwilę refleksji....Ona też potrzebna. Dzisiaj artykuł publikowany w Magazynie Ekologicznym pt. "Wiadomości znad Gopła". Artykuł publikowany przed laty ( 2001), ale treści wciąż aktualne...
Ekologia
Zdjęcie okładki Magazynu...Alicja Rupińska
Refleksje po VIII Sympozjum Ekologicznym w Przyjezierzu

           Czy będziemy wspomnieniem, które zaboli tych, co przyjdą po nas?                                 "Jak chmur ciągłość na niebie
                                   spraw naszych ciągłośc musi być..."
                                                   - Jerzy Harasymowicz-

Jak żyć? Być albo nie być?

To sakramentalne pytania. Pytania, które zadaje sobie każdy z nas. Czymże jest życie czlowieka?    Chwilką tylko we wszechświecie. Wykorzystajmy więc tę chwilkę. Żyjmy tak, by być w zgodzie z samym sobą, nie wyrządzać krzywdy innym, w zgodzie z otaczającą nas naturą. Żyć, pozostawiając po sobie ślad w pamięci pokoleń. Aby wspomnienie o nas cieszyło, a nie bolało. Nie ma recepty, panaceum na wspaniale życie, bez blędów, bez potyczek. Sposób na nie musi wypracować każdy z nas - ludzi.

Czlowiek sięga gwiazd
Człowiek odkrył 
Amerykę
Stworzył dzieła
Zbudował mosty
Przemierzył lądy i morza
Człowiek jest sam...
http://aliadelajda7.blogspot.com/2016/03/arkadia.html
Człowiek buduje, rujnuje
Rysuje, komponuje                       
Zdobywa szczyty gór
Stąpa realnie po ziemi
Marzeniami siega chmur
Człowiek jest sam...
Czlowiek ciągle pragnie
Zdobywa, zwycięża
Albo przegrywa
Kocha...
Człowiek jest sam...

No cóż, wiemy, że w człowieku drzemią różne siły, różne zamiary. Te złe i te dobre. Oby wyzwalały sie zawsze te pozytywne, zmierzające do poprawy życia ludzkości, a nie do jej samounicestwienia. Osobiście, mimo wszystko, wierzę w człowieka. Pamiętam taką mądrą myśl, którą podzielam:
"Nie ma w zasadzie ludzi złych i nikczemnych z natury. Są tylko źle skierowane namiętności ludzkie, które trzeba w odpowiedni sposób kształtować i rozwijać".
A więc wszystko zależy od nas samych. Pamiętajmy - człowiek może zbudować wiele i zniszczyć wszystko. Naukę życia człowieka z czlowiekiem , człowieka w zgodzie z naturą, czas zacząć od najmłodszego, od przedszkola po kres istnienia. 
W dzisiejszej dobie cywilizacji i, kiedy tak wiele zdobywamy, budujemy, musimy być świadomi konsekwencji naszych działań. Naszym obowiązkiem moralnym i społecznym jest umieć przeciwdziałać negatywnym skutkom różnych poczynań, osiągnięć. Odpowiednio kształtować świadomość, uczyć życia w przyjaźni z przyrodą to zdanie bardzo trudne. To wymaga sporych nakładów. Składają się na to:
- potencjał sił ludzkich, tj. możliwości, dobra wola, intencje...
- środki finansowe, ktore państwo może przeznaczyć na    edukację ekologiczną.
Pełna uznania dla tych wszystkich, którzy podjęli ten trud, przesyłam podziękowania i życzenia dalszych sukcesów.
    Problemy, którymi się zajmujecie, w gruncie rzeczy dotyczą nas wszystkich. Zdrowe powietrze, czysta woda, krajobraz bez śmieci to powinno być celem każdego.
Reasumujac:
1. Niech nas nie opuszcza"Bona Mens" - zdrowy rozsądek
2. Realizujmy zadanie "studio et labore" 
- nauką i pracą

                                                           z poważaniem 
                                                           Alicja Rupińska    
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania.