Pasek wideo

Loading...

czwartek, 26 maja 2016

Boże Ciało


Witajcie serdecznie! Dzisiaj 26 MAJA - Dzień Matki, a także święto - Boże Ciało.Zdjęcie: AR


26 maja Kościół katolicki obchodzi Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, potocznie określaną jako Boże Ciało. Jest to święto nakazane, w Polsce dzień ten jest ustawowo wolny od pracy. Wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę i Przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Jezusa Chrystusa.
 
W Polsce uroczystość tę obchodzi się w czwartek po Uroczystości Trójcy Świętej. Jest to święto ruchome, wypadające zawsze 60 dni po Wielkanocy.
 
Tradycja Bożego Ciała sięga roku 1246 i wiąże się z widzeniami św. Julianny z Cornillon, przeoryszy konwentu augustianek. Święta Julianna przekazała, że w trakcie objawień Jezus przykazał jej aby dołożyła wszelkich starań w celu ustanowienia święta ku czci Ciała i Krwi. Początkowo uroczystość została wprowadzona tylko lokalnie dla diecezji Liège. W 1252 r. Praktykowano ją już w całej Germanii. Z objawieniami św. Julianny z Cornillon zetknął się archidiakon Liège Jacques Pantaléon, który już jako papież Urban IV bullą Transiturus ustanowił dla całego Kościoła Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej.

żródło:http://niezalezna.pl/80954-boze-cialo-uroczystosc-najswietszego-ciala-i-krwi-panskiej

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania.