Pasek wideo

Loading...

poniedziałek, 11 kwietnia 2016

O emigracji Polaków...

Witajcie serdecznie!
Wiosna w pełni. Rozpoczynamy kolejny tydzień.
Dzisiaj o tych, którzy musieli wyjechać "za chlebem"....
Ten temat nie jest mi obcy.... Z gromadki ( kwintet) moich dzieci, które samotnie (wdowa) wychowałam, troje jest za granicą. Kiedy wyjadą pozostali? To tylko kwestia czasu...
Co to tęsknota? i inne emocje - musiałam "przerobić"
przy pierwszym wyjeździe pierwszego z dzieci...
Fajnie jest, jeśli dziecko jedzie np. postiudiować czy w celach
turystycznych i wraca.... ale zupełnie inaczej - jak musi przedzierać się....a ty wiesz, że nie jesteś mu w stanie zabezpieczyć finansowo przyszłości.

Emigracja Polaków - Pogoń za kolorowym zyciem? Czy tylko ucieczka przed biedą?

Według danych GUS na koniec 2013 roku, poza granicami kraju przebywało niemal 2,1 miliona Polaków.

Rosnąca liczba Polaków emigrujących "za chlebem" niepokoi. Według danych GUS na koniec 2013 roku, poza granicami kraju przebywało niemal 2,1 miliona Polaków

Mijają lata...

Minęło 135 lat od czasu, kiedy wędrówkę polskiego chłopa "za chlebem" opisał Henryk Sienkiewicz w noweli pod tym samym tytułem. Pisarz przedstawił losy emigrantów, którzy w poszukiwaniu lepszego życia podróżowali pod pokładem statku czwartą klasą. Na lepszą podróż nie było ich stać. Na miejscu, w wymarzonym raju - Ameryce , nie znaleźli jednak tego, o czym tak marzyli wierząc, że się im uda to zrealizować. Dlaczego ? Barierą była nieznajomość języka. Nikt nie chciał im pomóc, byli zdani sami na siebie i na niełaskę losu. To tak tytułem wstępu, smutnego przypomnienia.
Wawrzon i Marysia na statku do Ameryki "Za chlebem" - nowela Henryka Sienkiewicza; zdjęcie:www.google.pl
c.d. link: http://pl.blastingnews.com/felietony/2015/09/emigracja-polakow-pogon-za-kolorowym-zyciem-czy-tylko-ucieczka-przed-bieda-00569989.htmlBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Zapraszam do komentowania.